Hlavní » Udalost Akce » Ples 2. lékařské fakulty 2020

Národní dům na Vinohradech
Bližší informace

Ples 2. LF UK – sobota 7. března 2020 v Národním domě na Vinohradech

Ball of 2nd Faculty of Medicine – Saturday, 07/03/2020, National House of Vinohrady

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na vrcholnou společenskou událost roku, tradiční ples 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Ples se bude konat v sobotu 7. března 2020 od 19:00 v Národním domě na Vinohradech.

Celým plesem Vás z pozice moderátora bude provázet Petr Král a v průběhu večera se můžete těšit na hudbu k tanci i poslechu v podání Orchestru Josefa Hlavsy, Funky Spankers, Cimbálové muziky Alexandra Vrábela či DJ Stayera. Společenský sál bude již tradičně patřit hudebním vystoupením talentovaných studentů a studentek, pedagogů a absolventů 2. lékařské fakulty.

Součástí doprovodného programu bude profesionální předtančení, vyhlášení každoroční ankety Učitel roku či vystoupení jedinečného fakultního sboru Chorion. Chybět samozřejmě nebude ani vystoupení fakultní taneční skupiny Prdlý kosti a připravena bude rovněž tombola o hodnotné ceny.

Informace o prodeji vstupenek již brzy zde v události.
-----------------------------------------
We are pleased to invite you cordially to the most festive social event of the year, the traditional Ball of the 2nd Faculty of Medicine, Charles University.

The ball will take place on Saturday, March 7th, 2020, from 19:00 at National house of Vinohrady.

From the position of the host, Petr Král will lead you throughout the ball accompanied by music performance from various artists including Josef Hlavsa Orchestra, Funky Spankers, Alexander Vrábel´s Cymbalo music or DJ Stayer. In addition, the social hall will be traditionally dedicated to music performances of our faculty´s talented students, teachers and alumni.

The evening´s programme will include professional dance show, awards ceremony of the annual competition Teacher of the Year or performance of faculty´s famous choir Chorion. Furthermore, even this year´s ball cannot go without a show of the faculty´s dance group Prdlý kosti and of course even a ruffle for valuable prizes will be part of the evening.

The information about tickets pre-sale will follow soon on the Facebook event page.