Hlavní » FAQ

FAQ

Přijímačky obecně

Přijímací zkoušky na 2. LF jsou dvoukolové, první kolo je formou testů, druhé je ústní pohovor. Na naši fakultu se každý rok přihlásí zhruba 2000 uchazečů, ale ke zkouškám se jich dostaví méně, kolem 1700.

1. Je možné se dostat na medicínu z jiné školy než z gymnázia?

Na medicínu se může dostat uchazeč z jakékoliv školy s maturitou (záleží spíše na kvalitách konkrétního vyučujícího a jeho studenta). Gymnázium je výhodou, ne podmínkou.

2. Bere se na 2. LF bez přijímaček?

Ne. :-)

3. Mám na přihlášce vyplňovat kolonky s prospěchem? Dívají se u zkoušky na prospěch? Připisují se body za známky? Co mimoškolní aktivita?

Známky by hypoteticky význam mít mohly – u pohovoru se na ně můžou podívat a teoreticky to výsledek může (asi spíš kosmeticky) ovlivnit. Na průměr se na 2. LF dostat nelze, ale kdyby například někdo tvrdil, že je genius na biologii, mohou si to na jeho známkách ověřit. :-) Většinou se na to ale komise nedívá. Co se týče FCE, to má dneska kdekdo, ale zkusit to taky můžeš. Opravdový význam mají jen velké věci – půl roku dobrovolník v Africe, významná vědecká práce atp. Předem se ale body za takové věci nedávají, rozhoduje pohovor.

4. Zasílá fakulta nějaké potvrzení, že byla přihláška přijata?

Přihláška se podává elektronicky, veškeré informace včetně toho, že byla přihláška přijata, nalezneš v elektronickém systému.

5. Jakou variantu státních maturit je lepší si zvolit? Slyšel jsem, že některé fakulty chtějí nahradit přijímačky těžší maturitou. Jak je to u vás?

2. LF bere uchazeče pouze na základě výsledků z přijímacích zkoušek a prozatím se u nás žádná změna nechystá, maturitu je třeba jen mít.

 

Přijímačky testy

Test má dvě části první je klasický test složený z otázek z biologie, chemie a fyziky. Druhá část je test studijních předpokladů pro studium medicíny, zkoumá schopnost logické úvahy, porozumění rozsáhlejšímu odbornému textu, schopnost odečítat údaje z grafů, prostorovou představivost a smysl pro postřehnutí detailů.

1. Nabízí 2. LF nějakou formu přípravných kurzů nebo nultý ročník?

Ano, máme e-learningový přípravný kurz, který se týká biologie, chemie a fyziky. Pro více informací doporučuju stránky falukty.

2. Můžu mít u přijímaček kalkulačku nebo středoškolské tabulky? Jaké další pomůcky jsou povoleny?

Kalkulačka ani žádné další pomůcky povoleny nejsou. Stačí ti tvůj mozek, tužku dostaneš. :)

3. Jak moc se na 2. LF vychází z modelových otázek?

Zhruba něco přes třetinu otázek je téměř identických, polovina má proházené/pozměněné některé odpovědi (čísla, včetně zadání), menší část je otázek nových, ale velice podobných těm, které jsou v modelovkách. Určitě se vyplatí si je pořídit a projít. Ale nedoporučuju se je vyloženě učit nazpaměť. Soubor modelových otázek (fyzika, chemie, biologie) si můžeš zakoupit na studijním oddělení nebo na dni otevřených dveří.

 

Přijímačky  pohovor

Pohovor probíhá formou diskuse uchazeče s komisí pedagogů fakulty. Hlavním posláním pohovoru není zjistit znalosti uchazeče o dané problematice, ale schopnost komunikovat, reagovat na dotazy a argumentovat.

1. Kdy a kde jsou pohovory?

Čas svého pohovoru se dozvíš na webu fakulty s výsledkem z prvního kola nebo na nástěnce ve vestibulu před velkou posluchárnou. Důležité je hlavně číslo komise. Pohovory se konají hned druhý den poté, co proběhnou všechny testy. Pohovory se konají ve Fakultní nemocnici Motol.

2. Jak pohovor vlastně probíhá?

Budete rozděleni na několik skupin a odvedeni za zkušební komisí, která se skládá ze tří pedagogů fakulty. Vylosuješ si 2 témata a povídáš. Mohou se tě nejprve zeptat, odkud jsi a jakou jsi studoval střední školu, pro zmírnění nervozity. Mohou ale přijít i záludné otázky jako: „Proč jste si vybral(a) tento obor?“ Je dobré si to promyslet a připravit si odpověď. Pak se hovoří o vylosovaném tématu. Potom následuje ještě druhá otázka.

3. Na co u pohovoru dávají největší důraz?

Na ústní pohovor není třeba se nic drtit. Cílem pohovoru není ohromit někoho znalostmi daného tématu, ale dokázat, že jsi schopný vytvořit si na věc nějaký názor, umět ho odůvodnit a obhájit. Jde o to, jak umíš podat to, co víš, a jak jednáš s lidmi. :-) Je lepší být příjemný a třeba se i zeptat nebo přiznat, že nevíš. Nepanikařit, ale ani nefrajeřit nebo nebýt moc cool. Prostě být pokorný, klidný, jistý, ochotný nechat se poučit, stabilní... Víc než o to, co víš, jde o to, jestli umíš zachovat klidnou mysl.

4. Som zo Slovenska. Po prípadnom postupe na pohovor, mám hovoriť po Slovensky, alebo skúsiť vlastnú verziu češtiny?

Na slovenčinu sme tu zvyknutí. Je velmi málo tých, ktorí si vyslovene potrpia na češtine. Niektorí sú dokonca takí, že sa prisposobia oni tebe a budú hovoriť slovensky. Ak by si videl, že sa im to nepáči, možeš prepnúť do češtiny.

5. Co si mám obléct na přijímačky? A co si mám vzít na sebe, když se dostanu k pohovoru?

Na první kolo přijímacího řízení (testy) není potřeba se nějak slavnostně obléct. Nejlepší je obléct si něco pohodlného. Džíny tu nikoho neurazí. Druhé kolo je ovšem o něčem jiném. Je potřeba vnímat společenskou úroveň přijímacího pohovoru – proto je vhodné se obléct slušněji. Pánové oblek a kravatu, v případě velmi teplého počasí stačí košile s krátkým rukávem a kravata. Dámy mají více možností, např. přiměřeně dlouhá sukně a halenka nikoho neurazí. Není třeba to nijak přehánět, takže plesové róby a fraky nechte doma. ;-) Nejlepší je zvolit decentní eleganci.

 

Přijímačky Výsledky, postup, odvolání

Výsledky jsou průběžne zveřejňovány v SISu, hlavní slovo o přijetí má však dopis, který ti přijde po zkouškách.

1. Kdy se dozvím výsledky přijímacího řízení?

Výsledek prvního kola se dozvíš druhý den večer (nejspíš trochu později, než je oficiální čas, cca v pět, ale může to být i v jedenáct). Výsledek z pohovoru pár dní potom. Pokud to těsně nevyšlo, nevzdávej to. Vždy se nějaká místa uvolní po prvním zápise. V den přijímaček tě o tom určitě ještě informují. Studijní oddělení oficiální výsledky nesděluje ani telefonicky, ani mailem, faxem, skypem nebo kurýrem... Rozhodující výsledek je ten, který přijde poštou – co je psáno, to je dáno. :-)

2. Kolik bodů je potřeba pro postup do druhého kola?

Do druhého kola postupuje nejvýše 400 uchazečů, kteří získali nejlepší bodové ohodnocení v prvním kole, tedy v rámci testů.

3. Kolik lidí se na fakultu dostane?

Pro rok 2017 se na fakuktu přijmou všichni ti, kteří se v přijímacích zkouškách umístili do 180. místa včetně.

4. Jak je to s odvoláním? Kolik zhruba lidí ho podá a jaká je šance, že mě na odvolání přijmou?

Pokud nemáš opravdu vážný důvod, je ztráta času odvolání podávat. Fakulta většinou ještě po zápisu sama posune o pár míst hranici pro přijetí. O kolik míst, to se nedá přesně říct, protože záleží na situaci, která je každý rok jiná.

Proč jít studovat medicínu a na kterou lékařskou fakultu

Protože je to krásné povolání a naše fakulta je samozřejmě nejlepší. :-)

1. Když jste šli na medicínu, byli jste stoprocentně rozhodnutí, že to chcete dělat? Proč jste se rozhodli to studovat?

Motivace? Na začátku je to většinou touha dělat něco, co tě naplňuje, pomáhat lidem okolo sebe. Rozhodnutí je hodně individuální. I člověk, který jde na medicínu s nadšením, může ztratit motivaci a naopak, kdo si nebyl jist, nakonec během studia zjistil, že to je fakt bomba. Většina ale zůstane. Pokud si myslíš, že by tě to bavilo, a chceš to zkusit, jdi do toho. Dneska je hodně možností a svět se nezboří, když po roce studia zjistíš, že ti obor nesedí, a odejdeš jinam. ;-)

2. Rád bych šel na medicínu do Prahy, ale nevím, na jakou fakultu mám jít.  Mohli byste mi napsat svůj názor na jednotlivé pražské LF? Taky by mě zajímalo, na jakou fakultu byste šli, kdybyste si mohli znova vybrat. Jste na 2. LF spokojní?
(Kamila) Já bych neměnila. :-) Kdybych si znova měla vybrat, šla bych sem. Jsem tu spokojená, je tu málo studentů a prostředí je osobnější. Podobně málo studentů je i na trojce, ale osobně preferuji klasický rozvrh před moduly. Myslím, že co do kvality jsou na tom 2. a 3. LF podobně, jen záleží, jaký styl studia preferuješ. Na první se příliš vyhazuje, to se ví, navíc je tam podle mě příliš mnoho studentů, což mi přijde neosobní. Takže já osobně mohu naši fakultu jen a jen doporučit. :-)

(Alžběta, Dan) Kdo nemá rád shrnutí? :-)

1.LF: :-) Tradice, anonymita studentů, centrum Prahy (dobrá dostupnost). :-( Do druháku postoupí polovina – nabírají víc studentů – přijímačky tedy trvají defacto celý prvák a nikomu tam nedělá problém vás vyhodit, přecházení mezi ústavy zabere na obrovském Albertově třeba celý oběd. OBECNĚ: Kdo je schopen držet hubu a krok, bude plně spokojen.
2. LF: :-) Málo studentů (tj. kdo se dostane, je málokdy vyhozen, spíš odejde z vlastní vůle), rozvrh je pěkně vymyšlen (není to roztažené do celého dne, je i dost volna), studijní oddělení je vstřícné k různým typům studia, FNM je dobře přizpůsobena výuce studentů, ve výsledku tu je míň začouzeno než na Karláku i na Vinohradech. :-( Spojení je jen autobusové a tramvajové, metro zatím není, je náročnější se sem dostat (přes přijímačky :D).
3. LF: :-) Moduly učí věci propojovat, memorovací složka je podpořena myšlením, hezké prostředí školy, mají hodně studijních materiálů na webu. :-( Jako velký minus vidím rozvrh, člověk denně musí na netu kontrolovat, jestli se mu něco nepřesunulo, je to roztahané do celého dne až do večera.
Závěrem, chodím na 2. LF, takže info o ostatních LF mám zprostředkované. Na naší škole jsem spokojená, a kdo chce dělat medicínu, ať si zhodnotí, co je pro něj prioritou. Zamyslete se nad parametry, jako jsou lokalita, ubytování, stravování, typ výuky, počet studentů, zaměření (každá fakulta má přilehlou nemocnici, kde je nějaké specializované pracoviště, a tak o tom oboru budete mít lepší informace).

A nevěste hlavu – z každé LF z vás vyleze papírovej doktor. :)

(Danka) :) Jasně, že bych neměnila! A souhlasím s Kamilou. Je to přesně tak, jak se říká – 2. LF si své studenty nejpřísněji vybírá, ale s tím větší láskou se k nim potom chová. My jsme tenkrát se spolužákem projeli všechny dny otevřených dveří a o fakultách zjišťovali první poslední. Já jsem si 2. LF vybrala už ve druháku na gymplu, ale bylo zajímavé sledovat Vláďu, jak si vybírá a jak se rozhoduje. Jemu se asi nejvíc líbila 3. LF. Fakulta je opravdu moc hezká, nově zrekonstruovaná. I přístup jednotlivých lidí byl moc příjemný. Možnost dokončit studium v zahraničí a nový systém modulů se mi zamlouval asi úplně nejvíc. Jen se zkus probrouzdat webovými stránkami 3. LF, a jestli tě medicína aspoň trochu zajímá, budeš nadšený! Ale potom jsem se začala ptát studentů a kamarádů z 3. LF a všichni do jednoho mě od té školy odrazovali. Neuvěřitelně tam hrotí fyziku a celkově se ze zkoušek můžou postavit na hlavu. Ve druháku, když uzavírají dvouleté moduly, si většina studentů váže provaz, jelikož mají dohromady zkoušku z anatomie, histologie, biochemie i fyziologie. Umí všechno, ale nic pořádně. Na 1. LF jsme k přijímačkám ani nešli (ale znám i lidi, kteří jsou tam moc spokojeni). Nakonec jsem se dostala všude. Kdybych se tenkrát nedostala na 2. LF, šla bych spíš do Hradce než na 3. LF. Vláďa se furt nemohl rozhodnout, ale nakonec si vybral. Stejně jako já a nejlépe, jak jen dokázal. Byla to jeho životní výhra. Byla to moje životní výhra! :)

Jaké jsou během studia možnosti vycestovat na stáže do zahraničí?

Studenti 2. lékařské fakulty mohou vybírat z široké nabídky výměnných studijních programů a stáží v zahraničí. Mohou strávit semestr či akademický rok na některé z mnoha desítek univerzit v Evropě i ve světě, absolvovat praktickou stáž v nemocnicích a lékařských institutech po celém světě nebo se zúčastnit lékařských humanitárních misí.