Hlavní » Blogy » Medik obecný: Nashledanou, sbohem a šáteček

Medik obecný: Nashledanou, sbohem a šáteček

Tak je to tady. Poslední díl Medika obecného. Mě čeká finiš před státnicí z pediatrie (ano, na závěr mě čeká takováhle chuťovka) a mladším ročníkům brzy začne zkouškové, takže je asi ideální čas. Chtěl bych moc poděkovat všem čtenářům a zvláště těm, co mi v průběhu let dávali like na Facebooku a/nebo mě dokonce osobně pochválili. Velký dík patří i oběma šefredaktorům, s kterými jsem měl tu čest spolupracovat. Jak Adamovi Lázničkovi, který mi umožnil začít a vedl mě metodou cukru a cukru (jo, tak se na mě musí!), tak i Richardu Bočkovi, který mě nechal jako starého psa v klidu dožít a jehož entusiasmus mi umožnil si na poslední chvíli zkusit i některé zajímavé rozhovory, k nimž bych se jinak nedostal. Budu držet palce, ať se mu i nadále dobře šefredaktoruje a ať úspěšně pokračuje v Motolském občasníku.

 

Je to samozřejmě hrozné klišé, ale když jsem před třemi roky šel na úvodní schůzku redakce Motoláku, tak jsem ani v nejmenším nečekal, že tahle činnost bude jedním z nejhezčích zpestření druhé půlky mého studia. V hlavě jsem měl jen nejasný nápad na blog, ve kterém bych se chtěl humornou formou věnovat některým klišé, jež nás mediky obklopují. Nebyl jsem úplně fanoušek klasických medických blogů, které deníkovitě popisují, co se událo na hodinách, a spíše jsem chtěl nabídnout nějaké obecné úvahy, které by si mohl přečíst prvák i šesťák. Vzorem mi byl v té době velmi populární blog Kafe a cigárko Marie Doležalové z hereckého prostředí. Hodně mě ovlivnil i můj oblíbený spisovatel Robert Fulghum (styl psaní dialogů jsem v podstatě přejal z jeho povídek) a americký komik Jerry Seinfeld se svou tzv. observační komedií.

 

Několik lidí mi navrhlo, že bych měl nějakým způsobem ve své tvorbě pokračovat (třeba jako Doktor obecný). Platí sice obligátní “Nikdy neříkej nikdy”, ale jsem si jistý, že v příštích několika letech to nebude. Očekávám, že první měsíce budou opravdu náročné a navíc budou potřebovat trochu vhled do nového prostředí, abych mohl psát něco, co by mělo hlavu a patu. Přiznám se však, že raději než na Medika obecného budu vzpomínat na dělání rozhovorů. Na oné první redakční radě nám to nabídnul Adam Láznička a většinu lidí to příliš nezaujalo, ale mě to ohromně chytlo a následně jsem díky tomu poznal mnoho zajímavých a přijemných lidí.

 

Dost cukrkandlu a patosu - dejme si raději ještě jednu historku. Četl jsem ji již na literárním kabaretu, ale je vskutku moje nejoblíbenější:

 

Mám jednoho kolegu z kruhu, jenž patří k mým nejbližším přátelům a vyznačuje se až roztomilou kombinací pesimismu, vzteku a lenivosti. Jednou jsme takhle měli stáž na plicním. Mě dopsala propiska a půjčil jsem si jinou právě od tohoto kolegy. Pak jsem se optal, jestli bych si jí mohl vzít na pochůzku po pacientech...

Jasně, ale musíš jít se mnou a dělat si poznámky za mě.

“Není problém. Já si beztak dělám poznámky vždycky.”

Čekali jsme tedy spolu v hloučku, jak nás pan profesor Marel rozdělí. Postupně chodil lékař za lékařem, pan profesor je vychvaloval skoro jako Zdeněk Srstka pejsky a studenti se postupně mezi ně drobili. Kolega zvedl ruku a já tedy vyrazil.

CO TO DĚLÁŠ, TY VOLE!

“Vždyť jsi mávnul!”

NE, JÁ UKAZOVAL: STŮJ!

To jsem ale už spěchal za jednou z doktorek a milého kolegu tam nechal opuštěného a bez propisky. Ten začal okamžitě nadávat na celé kolo jako špaček:

To si snad ze mě dělá prdel, ne?! Já mu půjčím propisku, aby mi dělal poznámky, a von si s ní takhle uteče a já si je teď budu jako dělat sám? Já bych se na to celé vysral!!''

Pan profesor Marel mu položil svou obrovskou dlaň na rameno a medovým hlasem ho chlácholil:

“Ale kolego, vždyť se nic neděje. Já vám pujčím svoji propisku.”

TADY ALE SAKRA NEJDE O PROPISKU, TADY JDE O PRINCIP!!!

 

Ještě jednou díky moc!

Mějte se

Ondra “Stripsový král” Lukáč

 

 

P.S. Poslední díl MASH, jehož název parafrázuje dnešní díl a ze kterého je titulní obrázek, jsem ještě neviděl. Schovávám si ho až po poslední státnici. Podobně jako poslední díl Přátel jsem si pustil až po zkoušce z patologie.

 

Mějte se!

Zdroje obrázků:

https://www.bupipedream.com/opinions/52633/editorial-dropped-mic-dropped...

https://metv.com/lists/8-things-you-might-not-know-about-the-m-a-s-h-finale