Hlavní » Články » Filmový klub: Epidemie svobody

Filmový klub: Epidemie svobody

Ve středu 28. března proběhl v pořadí sedmý filmový večer letošní sezóny našeho Filmového klubu. Poněkud netradičním večerem, jehož výtěžek putoval na podporu motolské dětské diabetologie, tentokrát prováděl Michal Kubát. Ten vybral snímek Epidemie svobody z nabídky projektu Člověka v tísni „Promítej i ty!“. Za tímto amatérským dokumentárním snímkem stojí rodiče holčičky, kteří takto zachytili první roky života své dcery, již se rozhodli neočkovat. Vzniklo tak autentické svědectví nejen o myšlenkových pochodech čerstvých rodičů, ale i o mnoha setkáních, radostech i nejistotách, které na ně během té doby čekaly.

V České republice je očkování vybraných nemocí ze zákona povinné, s čímž autoři snímku nebyli ztotožněni a od narození jejich dcery očkování oddalovali ve snaze zjistit co možná nejvíc informací, které by jim pomohly se rozhodnout. Proto vyměnili i praktického lékaře a snímek například zachytil i to, čím si prošli, když se snažili umístit neočkované dítě do školky.

Epidemie svobody trvala necelou hodinu, což ponechalo dostatek času na rozsáhlou debatu, do které se přijela se svými zkušenostmi z praxe zapojit i MUDr. Elsa Zemánková, která je klinickým genetikem a praktickým lékařem pro děti a dorost v Benešově, za což jí ještě jednou patří velký dík. 

Ještě před samotnou diskusí uvedl Michal Kubát auditorium do očkovací problematiky a s tím souvisejících dat a studií. A to prostřednictvím přednášky připravené ve spolupráci s doc. Danou Göpfertovou, přednostkou Ústavu epidemiologie 2.LF UK. Posluchači byli seznámeni s epidemiemi spalniček, které byly a jsou dávány do kontextu s odmítáním očkování a klesající proočkovaností v postižených oblastech. Do následné výměny názorů a dotazů směřujících na pohotovou paní doktorku se aktivně zapojila velká část posluchárny včetně PhDr. Ingrid Strobachové, která též přijala naše pozvání. Bylo zřejmé, že návštěvníky večerního promítání byli zejména ti, kteří chtěli využít příležitosti položit svoje dotazy zkušenému lékaři tzv. prvního kontaktu. 

Králem a královnou filmového večera byli za nejaktivnější účast v debatě zvoleni Nicolas Alvarez a Veronika Wagnerová. Příštím filmovým večerem nás provede Barbora Chabová. 

 

 

autor: Michal Kubát
Foto: holka Michala Kubáta (ano prosím, čili Mai)