Hlavní » Blogy » Medik obecný: Typy mediků

Medik obecný: Typy mediků

V průběhu studia potkáme zástupy spolužáků - v kruhu, v ročníku i mezi ročníky. Každý z nás je samozřejmě originál, ale někdy můžeme najít nápadně podobné znáky u různých jedinců napříč ročníky. Já jsem si dneska připravil několik škatulek, tak schválně, jestli se v nějaké najdete:

 

Superman

V každém ročníku a často i kruhu je někdo z těchle medických superhrdinů. Nenosí sice slipy přes kalhoty jako Muž z oceli, ale zato zvládá nezměrné množství aktivit: angažuje se v IFMSA nebo Motoláku (nebo obojím), dělá vědeckou činnost a dochází někam na oddělení, je členem akademického senátu, s každým se zná a na party bývá nejoblíbenějším společníkem, školu zvládá levou zadní a v neposlední řadě má nějaký cool koníček jako třeba sbírání mahagonových kachniček. Když se pak takového supermana zeptáte, jak to vůbec může stíhat, tak s lehkým úsměv prohodí něco ve stylu: “Mně nepřijde, že bych stíhal zase o tolik více než ostatní.” Tak určitě, Vašku...

 

Nadšenec

Pochopitelně, drtivá většina z nás je v prvním ročníku nadšená a s rozzářenýma očíčkama se vydává na první přednášky. Kolik je ovšem takových, jimž toto nadšení vydrží až do pozdních ročníků (respektive do druhé přednášky)? Tito jedinci navštíví každou přednášku, přijdou se podívat na Vědeckou konferenci, vlastní předplatné na lékařské časopisy a tak podobně. Jak studium postupuje, tito nadšenci postupně vymírají, ale někteří si svůj mnohdy až naivní zápal prostě vzít nenechají.

 

Spáč

Na Facebooku existuje populární stránka Prochrápat se medicínou. V zásadě bych si dovolil tvrdit, že každý z nás si občas vybere slabší chvilku a v průběhu nějaké přednášky musí zoufale držet víčka co nejdále od sebe. Nezřídka ovšem můžeme narazit na opravdové virtuosy v tomto medickém odvětví. Takový fachman si už při vstupu do seminární místnosti zkušeně vyhlídně to nejlepší místo, kde jeho spokojené chrnění unikne pozornosti. Následně zaujme pohodlnou a přitom nenápadnou polohu a po několika powerpointových slidech se už jeho mysl vydá na výlet mezi ovečky. Ti úplně nejlepší dokážou včas otevřít oči, správně odpovědět na otázku a zase usnout. Naopak jen úplný fušer může začít chrápat.

 

Rozhněvaný mladý muž

Popřípadě rozhněvaná mladá žena. Tento typ si to kráčí chodbou a vy už víte, že máte jít z cesty. V tváři zakaboněný výraz, do kterého by se vešlo všech dvanáct rozhněvaných mužů. Z každé věty odkápává nesouhlas a jeho obočí se už snad ani nemůže zpátky narovnat. Většina rozhovorů se postupně stočí k tomu, jak to všechno stojí za ho..., všichni ho se..., doktor XY je čů..., protože si ku... dovolil plácat zase ty sra... a přitom tomu pi... rozumí. Všechno je prostě zvrhlé a zákeřné. Zkrátka smíšek, optimista a sluníčkář! Mít takového kuliferdu po ruce se rozhodně vyplatí, protože máte s kým diskutovat a vždy vám ochotně rozšíří obzory.

 

Kariérista

Vysoká škola je takovým předělem mezi světem studentů užívajících si legrace a zábavy a dospělých, co už myslí na zadní kolečka. Postupně nadejde čas, kdy už se budete muset někam upsat a začít budovat kariéru. Zatímco někdo se pořádně rozkouká až po poslední státnici, tak jiný si ví rady už roky dopředu. S každým v nemocnici se zná, umí nazpamět narozeniny všech přednostů a jejich oblíbené značky vína. Panu inženýru Ludvíkovi tyká a zdraví se s ním zásadně placákem. Na oddělení jsou pečení vaření, na velké vizitě stojí vždy první v řadě a piják a pero podají dřív, než si primář uvědomí, že je potřebuje. Tak se na to holt musí...

 

Popleta

Někdy něco zapomene nebo zaspí každý z nás, ale u některých je to už v podstatě rutinní stav. Vždycky jim ujede metro před nosem a pak bloudí po nemocnici a obvolávají spolužáky, protože nevědí, kam mají jít. Nikdy nemají po ruce index, když je potřeba něco zapsat (index praktických znalostí zašantročili pět minut po tom, co ho dostali). Věčně vás tahají za plášť, jestli jim nepůjčite stetoskop. Jo a pak ještě někde zapomenou šálu. No prostě prima lidi do nepohody...

 

Neviditelný

Medicína je škola s poměrně striktním dodržováním docházky. Zacházení ve stylu “docházka je vaše věc, uvidíme pak na zkoušce” se u nás moc nenosí a nezřídka se můžete setkat i s nulovou tolerancí absence. Přesto se občas najde někdo, kdo systém úspěšně obejde. Nevidíte ho, jak rok je dlouhý a pak se najednou vynoří v okamžiku zápočtu a vy zjistíte, že má nejvíce čárek z kruhu. Prostě kouzelník. Neviditelný.

 

Z nemocnice Na mýtince

Většina z nás se asi hlásí na fakultu s tím, že se budou se stetoskopem a vlajícím pláštěm prohánět nemocničními chodbami a zachraňovat životy. Od začátku se těšíme na pacienty a jsme si jisti, že nás budou mít rádi a my zase je. Pro některé však nastane kruté vystřízlivění. Průměrný pacient totiž není ten rozesmátý, okouzlující, voňavý sympaťák, co se na vás zubí z každého letáčku či lékařkého seriálu. Pravděpodobně to asi souvisí s tím, že je nemocný a ve špitále... Buď jak buď, ve vyšších ročnících se vyprofiluje nemálo mediků, kteří jsou sice šikovní, ale nějak jim vadí ten lidský prvek. Takoví pak vezmou zavděk radiologií, laboratoří nebo patologií (pozor netvrdím, že tyto obory jsou snad plné takto motivovaných lidí). Tam mohou snadno skloubit to, že rádi lidem pomáhají a ti jim přitom lezou na nervy.

 

Smolař

Někdo je dítě štěstěny - zdravý je jak řípa, peněz má jak šlupek a ženy/muži se na něj jen lepí. Pak jsou tu ale i ti z opačného spektra. Jakmile vyjdou ze dveří budouvy, tak začne pršet, vždycky nafasují ty nejhorší pacienty a do studijní skupinky ty nejhloupější spolužáky. Nesnaší je kuchaři a už od jedenácté jim střeží ten nejmenší plátek masa. Na zkoušce se jim zase na ruku lepí ty nejhorší otázky. Takové lidi prostě musíme litovat a mít pro ně pochopení. To nejmenší, co pro ně můžeme udělat, je poslechnout si každý den jejich srdcervoucí vyprávění...

 

Normální

Ještě jsem ho nepotkal, ale údajně by se měl někde vyskytovat. Většinou to ovšem po prvním ročníku vzdá.

 

P. S. Inspirací mi bylo schéma na jedné anglické stránce. Pro pobavení a srovnání přikládám.

 

Ondřej Lukáč

Obrázky: https://media1.popsugar-assets.com/files/thumbor/Rf0SY7fgi5J7b4Lid29jdBl...

http://1.bp.blogspot.com/-1jMRDJrAIEY/T-iYBHVZFLI/AAAAAAAAAKY/mPT8kRmgPH...(small).jpg